مهندس هدایت الله خادمی؛ عضو کمیسیون انرژی مجلس: حمایت کمیسیون انرژی از تولیدکنندگان داخلی در حوزه خدمات پهپادی و ربات زیرآبی

وزارت نفت باید لایسنس اختراع دانش بنیان را بگیرد و باید نگاه به شرکتهای پهپاد و ربات زیرآبی نگاه صادراتی باشد و تسهیلاتی ایجاد کند که تولید کرده و صادر کند و مشتریانی در دنیا داشته باشد

به گزارش نفت ما مهندس هدایت الله خادمی، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در این گفتگو دیدگاههای خود را در مورد سیاستگذاری مجلس در مورد استفاده از تجهیزات داخلی صنعت نفت بویژه سامانه پهپاد و ربات زیرآبی مطرح کرده که از نگاه مخاطبان می گذرد.

به نظر شما، وزارت نفت باید چه برنامه ای در راستای حمایت از تولید کنندگان تجهیزات داخلی صنعت نفت در دستور کار داشته باشد؟

حمایت از ساخت تجهیزات صنعت نفت، یکی از موارد تاثیرگذار در مسیر تحقق سیاستهای اقتصاد مقاومتی است و وزارت نفت باید با ایجاد سازوکاری مشخص درپی تقویت سازندگان کالا و دیگر فناوریهای صنعت نفت در کشور باشد،تا درآینده ای نزدیک با بهره برداری مناسب بتوان کالا و تجهیزات صنعت نفت را در کشور به دیگر نقاط دنیا صادر کرد. یکی از انتظارهای بخش خصوصی در دوره پساتحریم نیز اینست که به ساخت داخل بویژه در حوزه صنعت نفت توجه شود و در قراردادهای جدید نفتی، باید بحث ارتقای توان داخلی مورد توجه قرار گیرد تا به بخش خصوصی زیانی وارد نشده و ساخت تجهیزات نفتی به نقطه مطلوب دست یابد.

 برای رسیدن به هدف در اختیار گرفتن بازار ساخت تجهیزات صنعت نفت در منطقه، باید به قیمت و کیفیت رقابتی در ساخت تجهیزات دست یابیم، همچنین سازندگان ایرانی از آخرین فناوری‌های روز در این زمینه بهره‌مند شوند. امروزه سه مولفه مدیریت زمان، قیمت و کیفیت در ساخت تجهیزات صنعت نفت به خوبی لحاظ می‌شود، به گونه ای که سازندگان ما زمینه لازم را برای رقابت در عرصه جهانی را دارند.

 باد تاکید کنم که سازندگان تجهیزات صنعت نفت به دنبال گرفتن هیچ رانتی نیستند و تنها درخواست آنها ایجاد یک شرایط کاملاً برابر بین سازندگان ایرانی و شرکتهای سازنده خارجی برای رقابت است. به نظر من، ساخت تجهیزاتی که مزیت اقتصادی برای کشور داشته باید در اولویت تولید قرار گیرد، مهندسان توانمند داخلی می توانند بسیاری از نیازهای صنعت نفت را تامین کنند و  امروز سکوهای بزرگ نفتی با توان داخلی احداث می شود. در این زمینه نباید فرصت سوزی کرد زیرا از دید سازندگان تجهیزات نفتی اگر از ظرفیتهای تولید برای ارزش افزوده ملی به خوبی استفاده نشود، در واقع ارز حاصل از درآمدهای نفت خام از کشور خارج شود و برای سایر کشورها ایجاد شغل و ثروت کند؛به جای اینکه برای ایرانی ها این فرصت ایجاد شود.

 با توجه به اینکه امروزه فناوری استفاده از سامانه پهپاد، در صنایع نفتف گاز و پتروشیمی و نیرو، موجب افزایش ایمنی و بهره وری شده است، آیا کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی طرحی برای استفاده از این فناوری توسط وزارتخانه های نفت و نیرو در استفاده از فناوری بومی پهپاد در پایش خطوط لوله نفت، گاز، و خطوط شبکه برق دارد؟

در زمینه پهپاد هم باید پیمانکاران وارد شود و مجموعه وزارت نفت نباید خودش وارد شود بلکه باید پیمانکار ایرانی این کار را انجام دهد ، منطقی و تخصصی نیست که هر شرکت و مجتمع صنعت نفت خودش پهپاد خریداری کند و از آن استفاده کند. باید بازرسی وجود داشته باشد، نمی شود هر چیزی مجری و ناظر خود باشد وضعیت همین می شود که صنعت نفت دارد.

اگر شرکت نفت از پیمانکار و ناظر خارج از وزارت استفاده کند چون از بیرون انتخاب شده است، گزارش منطقی می دهد، بیطرفی وجود دارد، دقت بیشتری وجود خواهد داشت و مهمتر از همه باعث هم افزایی خواهد شد. دلیلی وجود ندارد وزارت نفت همه خدمات مربوط به صعت نفت را خودش شخصا فراهم آورد. بلکه باید از مزیت اقتصادی استفاده کرد چون سود و کارایی دارد.

آیا کمیسیون انرژی در مورد استفاده از ربات زیرآبی درحفاری ابهای عمیق، سکوهای نفتی برنامه خاصی دارد؟

ربات زیردریایی ، ماشینی است که در زیر دریا از سطح و بالا کنترل می شود و استفاده از آن در صنعت نفت در برخی مواقع بسته به نیاز به صورت پروژه ای می باشد. ایران مجبور است در آبهای عمیق از آن استفاده کند. من زمانی که مدیر عامل حفاری شمال بودم در دریای خزر ربات زیرآبی (ساخت انگلیس و از طریق واسطه) را وارد کردم و اجاره کردیم و در ایران وجود ندارد. ربات زیرآبی تا 200 متر می تواند پایین برود و می تواند تصویر بفرستد و در حفاری آبهای عمیق از آن در دریای خزر استفاده کردیم. تست خزر در عمق 800 متری مثبت بود و ایران به باشگاه کشورهای دارای حفاری آبهای عمیق راه پیدا کرد.

ربات زیر آبی همیشه نیاز صنعت نفت نیست و برخی از مواقع لازم است که پیمانکار بیاید و این کار را انجام بدهد. چون از نظر اقتصادی خریدن و نگهداری آن به صرفه نیست. اینکه شرکتهای نفتی بخش و دپارتمانی به این عنوان اختصاص بدهند اصولی و تخصصی نیست چون ممکن است الان نیاز باشد و چند سال در انبار بماند و مستهلک شود.

همچنین شرکتها و پیمانکاران ایرانی می توانند در آبهای خلیج فارس برای خطوطو لوله، سکوهای نفتی و اسکله ها خدمات ارائه بدهند.

اگر شرکتهای دانش بنیان ایرانی به صورت پیمانکار این خدمات را ارائه بکنند و در کنار آن این رباتها را در داخل بسازند و در کنار آن صادرات هم داشته باشند در هردو بخش عالی است. باید قطعه ای بسازیم که مزیت اقتصادی داشته و بومی باشد. در بحث شرکتهای دانش بنیان باید زیرساختهای اقتصادی ایجاد شود. خیلی از نیروهای خوب و متخصص و متعهد داریم. متاسفانه در کشور ما سیستمهای اقتصادی با صنعت چندان ارتباطی با هم ندارند و جزیره ای متخاصم عمل می کنند. اگر شرکتهای دانش بنیان و وزارت صنعت و تجارت ربات زیر آبی تولید کند و وزارت نفت از خارج وارد کند نمی شود باید سیستم یکپارچه مدون و درست و حسابی باشد منتها متاسفانه نگاه مدیران ایرانی به خارج از کشور است. ما باید روی پای خودمان بایستیم. باید علاوه بر استفاده از فناوری و تجهیزات ایرانی، نگاهمان صادرات محور باشد.

وزارت نفت باید لایسنس اختراع دانش بنیان را بگیرد و باید نگاه به شرکتهای پهپاد و ربات زیرآبی نگاه صادراتی باشد و تسهیلاتی ایجاد کند که تولید کرده و صادر کند و مشتریانی در دنیا داشته باشد.

هیچ کس در دنیای کنونی همه چیز را تولید نمی کند بلکه مزیت نسبی است که تعیین می کند چه کالایی تولید شود. مثال بارز چین. باید کاری کنیم که اشتغال و تولید ایجاد شود چرا که در راستای منافع ملی است. متاسفانه مدیران ما غربی شده اند اعتمادی به صنعت داخلی ندارند وقتی وزیر و وکیل نگاهشان به خارج است چون در وارد کردن اینگونه سامانه ها و تجهیزات سود وجود دارد ، لذا اعتقادی به فناوری داخلی ندارند.

متاسفانه عوض کردن این فرهنگ خیلی سخت است.  مثالها در زمینه کالاهای دیگر ایرانی مثل زعفران و غیره صادق است که کشورهای دیگر زعفران ایران را با برند خودشان عرضه می کنند.

باید شرکتهای دانش بنیان داخلی هم تجهیزات مرغوب و برند تولید کنند. باید طوری باشد که از این طرحها دفاع کنند. کسانی این طرحها را مطرح می کنند اول نگاهشان صادراتی باشد. مسوولان در ایران اگر به پیمانکار داخلی خدمت کنند ، آن موقع ما سازنده داخلی داریم.  مجلس هم نقش نظارتی و سیاستگذاری خود را در این زمینه انجام خواهد داد.

شایان ذکر است، هدایت الله خادمی در سال  ۱۳۳۸  در ایذه خوزستان به دنیا آمد. وی فارغ التحصیل مهندسی مکانیک سیالات در مقطع کارشناسی ارشد بوده و دارای مدرک کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی MBA از دانشگاه ورربورگ آلمان می باشد.  مهمترین سمتهای اخیر وی قبل از انتخاب به عنوان نماینده مردم شهرستانهای ایذهو باغملک در مجلس شورای اسلامی عبارتند از؛  مدیر عامل اسبق شرکت حفاری شمال و مدیر انجمن بین المللی صنعت حفاری نفت و گاز خاورمیانه. سوابق حضور در صنعت نفت و حفاری به مدت ۲۶ سال به شرح زیر: 1-کارشناس ارشد تعمیرات، 2-رئیس تعمیرات اتفاقی و دوره ایشرکت ملی حفاری ایران، 3-رئیس اداره کل تعمیرات شرکت ملی حفاری ایران، 4-رئیس اداره مهندسی و برنامه ریزی شرکت ملی حفاری ایران، 5-معاون مدیر امور مهندسی شرکت ملی حفاری ایران، 6-عضو اصلی کمیسیون معاملات شرکت ملی حفاری ایران، 7-رئیس کمیته فنی و بررسی بودجه شرکت ملی حفاری ایران، 8-مدیر امور مهندسی شرکت ملی حفاری ایران و عضو اصلی هیات مدیره، 9-معاون مدیر عامل و عضو اصلی هیات مدیره شرکت ملی حفاری ایران، 10-عضو اصلی هیات مدیره شرکت ملی حفاری ایران  از سال ۷۹ تا  92. یکی از دوره های تصصی که مهندس خادمی گذرانده است  آشنایی با سیستم های رباتیک می باشد.

نظرات

نظر دهید